top of page

Astroloji

Bu sayfadan astroloji ile ilgili teorik yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

burçların doğuşu.png

Astrolojik Düzenin Dinamik Yapısı: Burçların Doğuşu

Her bir burcun içerdiği evrensel temaların her biri kendi elementlerinden ve niteliklerinden doğar. İnsan varlığının bu dünyaya doğmasından evrene geri dönmesine kadar süren yolculuğunun her aşaması iki, cinsiyet, dört element ve üç nitelikten doğan Zodyak burçlarının içinde şifrelenmiştir.

Nitelikler.png

Yaradılışın Sonsuz Döngüsü: Nitelikler

Nitelikler, element enerjilerinin karekteristik özelliklerinin yaşama nasıl yansıdığını, enerjinin modunu ya da nasıl kullandığını gösterir. Astrolojide öncü, sabit ve değişken diye adlandırılan bu yapı taşları bir yandan burçların ve evlerin enerji kullanım düzeyini belirlerken diğer yandan da elementleri aktif hâle getirip yeryüzü ile gökyüzü arasındaki dünya yaşantısının sonlu ve sınırlı döngüsünü oluştururlar.

eril dişil2.png

Yer ve Gök Arasındaki Yaşantımızın En Temel Düalitesi: Eril ve Dişil Enerji

Seçimlerimizi özgür irade ile yapmak istiyorsak karma'mıza yönelik farkındalık geliştirmeliyiz. Bu, dibine kadar kendimizi bilmek, bilinçaltındaki korkularımızla yüzleşmek ve kendimize ve yaşantımıza daha yüksek bir vizyonla bakabilmekle mümkündür. Ancak o zaman karma bağından özgürleşebilir ve dharma'mızı gerçekleştirebiliriz.

ÇİÇEK-mzn2.png

Karma, Dharma, Reenkarnasyon ve Karma Astroloji

Karma astroloji, önce kişisel bilinçdışından gelen ve bizi tanımlayan samskara'ları, kollektif bilinçdışının izlerini ya da metaforik olarak geçmiş yaşamdan yanımızda getirdiklerimizi çözümler. Ardından yaşam görevlerimizi veya dharma'mızı anlatır. Kendimize ve çevremize karşı yeni bir anlayış geliştirmemize, yaşam deneyimlerimizin en derin anlamına ulaşmamıza ve kendimizi kendimizden özgürleştirmemize destek olacak farkındalığa ulaşmamıza yardım eder.

elementler.png

Yaşamın Ortaya Çıkışı: Dört Element

Elementler arketiplerin gruplandırılmış komplike hâlleridir ve doğum haritalarımızda belli bir kompozisyon ile yer alırlar. Bu kompozisyon da bizim hem bilinçli, hem de bilinçsiz duygu ve davranışlarımızı belirler. Doğum haritalarının şifrelerini çözmek bu arketip kompozisyonunu ortaya sermekle başlar.

Satürn 3.png

Satürn
ve Karma

Satürn’ün görevi bize ışıkların, gezegenlerin ve astrolojik noktaların en kutsal anlamını yakalayana kadar zamanın, çabanın, maddenin ve sınırların önemini hatırlatmaktır. Satürn bu dersleri anlayana, yaşam deneyimlerimizin gerçek anlamını (Oğlak süreci) kavrayana ve ruhlarımıza ev sahipliği yapan gezegenimizdeki tüm varoluş şekillerine saygı duyana (Kova süreci) kadar biz insanları sınava tabi tutar.

Group 6.png

Karma Astroloji Nedir?

Özdeğerimizden farkındalığımıza, ruhumuzdan bilincimize kadar bizi anlatan tüm gezegen, ışık ve astrolojik noktalar karmik tohumlarımızla ve karmik dönüşümümüzle ilgilidir. Astrolojiye karmik bakış astrolojik düzenin, astrolojinin matematiğinin, sembollerinin ve döngüsel yapısının kusursuz birlikteliğini ortaya serer.

Group 5.png

Ay ve İçimizdeki Çocuk

Ay içimizdeki çocuğu koşulsuz sevebilmemiz için öğrenmemiz gereken derslerin yazılı olduğu dosyası ile birlikte yaşantımıza katılır. Bu derslerin öğrenilmesi, duygusal olgunluk demektir. Olgunlaşmadığımız sürece daima Güneş burcumuzun gölgesinde kalır ve ruhumuzun ışığını dışarıya yansıtamayız.

Merkür.png

Merkür
ve Farkındalık

Nesnel bakış açımızı, öğrenme ve anlama biçimimizi ve bilgiye nasıl ulaştığımızı temsil eden Merkür aynı zamanda duygusal ve ruhsal dönüşümümüze temel bir vizyon oluşturacak farkındalığa bakış açımızı, yani nasıl bir şahit veya gözlemci olduğumuzu da belirler. Bu nedenle Merkür, ezoterik astrolojide Tanrı’nın şahidi olarak bilinir.

Mars.png

Mars

ve Yaşam

Var olmak" dendiğinde akla ilk gelen, bir şeye ya da bir şeylere rağmen “yapma” iradesini sürdürmektir. Bu nedenle Mars her şeyden çok irade ile ilgilidir. Dışarıdan gelen tüm meydan okumalara cesaretle karşı durmak ve yapmak istediğimiz her ne ise, korkmadan, yılmadan, taviz vermeden yola devam etmek demektir. Mars tam olarak bunu ister.

Venüs_edited.png

Sevgi ile Parayı Aynı Potada Eriten Gezegen: Venüs

Venüs, haz, konfor, para, maddi değerler, tüketim, almak, vermek, huzur, güven, sevgi, tensellik, güzellik, estetik, görünüş, bağlanma, ilişkiler, tatminsizlik gibi çok fazla konuyla ilişkilendirilir. Ancak Venüsyen prensibi anlamak için bunların ortak paydasını bulmamız ve sevgi ile parayı aynı torbaya koyan evrensel prensibin ne olduğunu kavramamız gerekir.

Merkür.png

Merkür
ve Farkındalık

Nesnel bakış açımızı, öğrenme ve anlama biçimimizi ve bilgiye nasıl ulaştığımızı temsil eden Merkür aynı zamanda duygusal ve ruhsal dönüşümümüze temel bir vizyon oluşturacak farkındalığa bakış açımızı, yani nasıl bir şahit veya gözlemci olduğumuzu da belirler. Bu nedenle Merkür, ezoterik astrolojide Tanrı’nın şahidi olarak bilinir.

Group 4.png

Güneş
ve Ruhsallık

Güneş benliğimizin gelişimi için gerekli bileşenleri ifade eder. Mutluluk ve gerçek huzura ulaşmak, kendimizi gerçekleştirmek için ihtiyacımız olan kaynakları ve yeteneklerimizi içerir. Yaşamımızı anlamlı kılacak, ruhumuzu doyuracak benlik gelişimimizin yönünü ve içeriğini belirler.

Jüpiter.png

Jüpiter
ve İnanç

Jüpiter’in doğası gözlemlemek, sorgulamak, deneyimlemek ve deneyimlerden bir anlam oluşturmaktır. Ardından da bu anlamı önce kendi içimize yansıtmak ve sonra da içte oluşan bilgeliği alçakgönüllülükle dışavurmaktır. Jüpiter’in yönettiği Balık ve Yay burçları, farklı element seviyesindeki inanç ve anlam arayışını evrensel tema olarak önümüze koyarlar.

bottom of page